Obowiązek stosowania kasy fiskalnej w firmie

Prowadząc własne przedsiębiorstwo mamy obowiązek posiadać kasę fiskalną, o ile oczywiście sprowadzimy sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Czym jest kasa fiskalna?

Kasa fiskalna to urządzenie elektroniczne, służące głównie do rejestracji obrotu, a także kwot należytego podatku ze sprzedaży detalicznej.

Podział kas fiskalnych

Kasy fiskalne możemy podzielić na autonomiczne, czyli takie które pracują niezależnie od innych urządzeń. Zawierają w sobie bazę towarową. Inną rodzajem kas fiskalnych są takie, które do pracy potrzebują wsparcia komputerowego.

Pamięć fiskalna

Pamięć fiskalna to ważne zagadnienie związane z kasami. Chodzi między innymi o to, że urządzenia posiadają układ elektroniczny, który zapisuje wszystkie działania jakie prowadzone są na kasie. Zarówno użytkownik, ani też serwisant nie mogą ingerować w treść zapisanych danych.

Etapy dotyczące wprowadzenia kasy

Artur: „W momencie, gdy zdecydowaliśmy się zakupić kasę fiskalną do naszej firmy musieliśmy jednocześnie zadbać o jej finalizację, ponieważ do tego czasu działa ona w trybie szkoleniowym. Co to oznacza? Można na niej dokonywać prób sprzedaży, a także szkolić personel z obsługi. Pamięć fiskalna na takiej kasie nie jest jeszcze aktywowana. Finalizacja kasy polega na aktywowaniu pamięci fiskalnej przez moduł za pomocą dedykowanej procedury. Od momentu finalizacji wszystkie transakcje podlegają opodatkowaniu i zostają zapisane w pamięci. Kasa która wykorzystywana jest przez przedsiębiorstwa musi także posiadać odpowiednią homologację, która zaświadcza, że mamy do czynienie z produktem spełniającym wszelkie wymogi”.

Homologacja kasy fiskalnej

Homologacja oznacza, że kasa spełnia wszelkie wymogi stawiane przez Ministerstwo Finansów. Dotyczy to przede wszystkim jej:

1) Budowy, a także funkcjonalności.

2) Bierze się także pod uwagę oprogramowanie, reakcje na sytuacje krytyczne, oraz zanik zasilania.

3) Kasa musi posiadać opcje archiwizacji danych. Doskonałe kasy znajdziemy w sieci na stronie –  kasy fiskalne szczecin produkty.

Mechanizmy drukujące stosowane w kasach fiskalnych

Kasa fiskalna może posiadać przede wszystkim dwa typu mechanizmów drukujących.

Drukarka igłowa

Drukarka igłowa pracuje dosyć głośno, ale charakteryzuje się bardzo dużą trwałością druku. Stosowana jest przede wszystkim w sytuacji, gdy istnieje konieczność archiwizowania rolek kontrolnych. Nawet po kilku latach bez trudu można odczytać z nich informacje.

Drukarka termiczna

Drukarka termiczna jest zarówno szybka jak i cicha. Niestety druk ma niską trwałość. Wynika to przede wszystkim z jakości papieru termicznego. Druki z takiej drukarki powinny być przechowywane w chłodnych warunkach. Obecnie drukarki termiczne spotyka się dużo częściej niż igłowe.

Istnieją również kasy fiskalne nie posiadające możliwości elektronicznego zapisu kopii, posługują się one mechanizmem drukującym oryginał paragonu, który wręczany jest klientowi. W takiej sytuacji dodatkowo drukowana jest kopia paragonu służąca jako dowód sprzedaży i przechowywana podobnie jak ma to miejsce z rolkami fiskalnymi.