Stwórz prototypownię i zmodernizuj własny biznes

Prowadzisz własny biznes i chcesz zwiększyć swoją renomę? Zmodernizuj zaplecze i zainwestuj w urządzenia drukujące przestrzennie! To właśnie one są przyszłością polskiego przemysłu i już za kilka lat wszyscy się o tym przekonamy. Tak właśnie uważają eksperci, którzy na co dzień obcują z nowoczesnymi technologiami. Widzą jak ogromny wpływ mają one na ogólny rozwój i doskonale wiedzą także jak to wykorzystać.

Laboratorium prototypowe- duża inwestycja, duże zyski

Na chwilę obecną laboratoria prototypowe są prowadzone przed odrębne jednostki, które nawiązują współpracę z licznymi przedsiębiorcami reprezentujących różne branże. Okazuje się jednak, że na półkach sklepowych można znaleźć gotowe linie produkcyjne oparte właśnie na technologii trójwymiarowe. Gdzie można je znaleźć? Chociażby tutaj – solveere.pl/produkty-menu-glowne/zestawy-rapid-prototyping.html.

Na jakie koszty trzeba się przygotować?

Przytoczymy w tym miejscu wypowiedź jednego z ekspertów:

„Laboratorium prototypowe to tylko pozornie duża inwestycja. Oczywiście te wszystkie sprzęty, kadra pracownicza, konieczność wygospodarowania dodatkowej przestrzeni – kosztują, niemniej jednak trzeba pamiętać, że biznes wciąż się rozwija i inwestycje są koniecznością. Nie można mówić o dokładnych cenach, ponieważ wszystko to zależne jest od sprzętu, komponentów z jakich jest tworzone, złożoności całego budowanego laboratorium i późniejszego wykorzystania stworzonych maszyn”

Z cytatu wnioskujemy, że chcąc zainwestować we własne zaplecze urządzeń trójwymiarowych w kosztorysie uwzględnić trzeba:

 • cenę maszyn – drukarek trójwymiarowych, skanerów 3D,

 • koszty materiałów wykorzystywanych do tworzenia projektów,

 • koszty zatrudnienia specjalistów i inżynierów, którzy zatroszczą się o funkcjonalność całej linii prototypowej,

 • a także późniejsze koszty eksploatacji maszyn.

Kto powinien zdecydować się na takie rozwiązania?

Pierwsze, co przychodzi na myśl to oczywiście biura architektoniczne, które chcąc działać zgodnie z nowoczesnymi kanonami muszą w swojej ofercie posiadać możliwość tworzenia prototypów i makiet przyszłych, planowanych inwestycji. Dzięki temu można zobrazować klientowi jak będzie wyglądała jego inwestycja po wdrożeniu a na podstawie makiety w porę można będzie dostrzec ewentualne błędy i na czas wdrożyć korektę w projekcie.

Ponadto specjaliści sądzą, że laboratoria prototypowe powinny posiadać także firmy działające w branży:

 • medycznej, protetycznej i stomatologicznej,

 • budowlanej i inżynieryjnej,

 • hydraulicznej i drogowej,

 • czy też rozrywkowej.

 

Zważywszy na powyższe informacje – co z użyciem zaplecza urządzeń trójwymiarowych można tworzyć?

 • makiety trójwymiarowe instalacji inżynieryjnych i hydraulicznych,

 • projekty ortez i implanty,

 • makiety inwestycji budowlanych z zakresu drogownictwa,

 • i wiele, wiele innych.

Oczywiście jeżeli po przekalkulowaniu kosztów okaże się, że jest to wciąż zbyt duża inwestycja, zawsze można nawiązać współpracę z odrębną jednostką prototypową posiadającą dostęp do najnowocześniejszych urządzeń.