Pierwsze strony www powstały na początku lat 90. – mimo tego, że przypominały najprostsze dokumenty tekstowe, wywołały prawdziwy przewrót w ówczesnym świecie. Już wtedy niemal nikt nie wątpił w to, że internet jest przyszłością informatyki, a niektórzy już wtedy przewidywali, że zrewolucjonizuje świat.

Technologię, za pomocą których tworzono strony (czyli HTML) szybko zaczęto ulepszać – umożliwiając dodawanie multimediów czy załączanie nowych elementów na stronie. Jenak w końcu zdano sobie sprawę, że nie da się wszystkiego zrobić przy pomocy statycznych elementów dodawanych na strony. Wciąż zastanawiano się nad tym, jak usprawnić tworzenie designów i dynamiki witryn. Doprowadziło to do powstania nowych technologi, które całkowicie odmieniły historię internetu.

Jedną z nich był kaskadowy arkusz stylów, czyli CSS, który znacząco usprawnił kwestię wyświetlania designów strony. W dodatku jest o wiele bardziej elastyczny, niż HTML.

Kolejną innowacją było wprowadzenie nowego sposobu opisu znacznikami, czyli XML – który sprawił, że przygotowanie dokumentów tekstowo-graficznych stało się wygodniejsze i szybsze.

To był początek prawdziwej rewolucji, która doprowadziła do powstania wielu innych technologii, bez których współczesny świat nie mógłby się obejść.