Jest wiele technologi umożliwiających drukowanie 3D. Każda z nich a swoje zalety, umożliwiając drukowanie z innego materiału. Jedną z nich jest FDM, dzięki której koszt wydruków 3D jest względnie niski. Technika ta polega na dzieleniu bryły na warstwy i generowaniu struktur podporowych (jeśli są one konieczne). Następnie definiuje się ścieżki układania warstw materiału.

Produkty wydrukowane za pomocą FDM cechują się trwałością, możliwością późniejszej dodatkowej obróbki i dużą odpornością na działanie warunków atmosferycznych. W dodatku istnieje możliwość wykorzystania funkcjonalnych prototypów. Inną technologią drukowania 3D jest MJP. Jedną z jej niewątpliwych zalet jest możliwość wybrania różnorodnych materiałów o najrozmaitszych właściwościach fizycznych i mechanicznych.

Wydruki powstałe przy pomocy tej technologii cechują się gładką powierzchnią i niemalże idealnym odwzorowaniem szczegółów. Nowinką nie tak znaną jak druk 3D jest skan 3D. Różni się w zależności od wykorzystanej technologii (np. laserowej, światło strukturalne). Polega na zbieraniu punktów w przestrzeni 3D z powierzchni modelu. Te punkty później łączy się w siatkę trójkątów i na tej podstawie można otrzymać model 3D gotowy do druku lub też edytować go na model CAD.