Popularna nazwa VoIP to telefonia internetowa, w dosłownym tłumaczeniu oznacza „głos przez protokół internetowy”. Usługa ta w ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność wśród użytkowników internetu. Zwłaszcza, że jest zdecydowania tańsza od tradycyjnych połączeń telefonicznych. Dzięki technologiom VoIP wygodnie i szybko, a często nawet całkowicie za darmo, skontaktujesz się z na przykład z rodziną czy znajomymi mieszkającymi na drugim krańcu kuli ziemskiej. Aby było to możliwe wystarczy zakup specjalnego, podłączonego bezpośrednio do internetu telefonu VoIP.

Sama technologia jest oparta na prostym pomyśle przesyłania głosu za pośrednictwem internetu. Ceny połączeń VoIP są zdecydowanie niższe niż tych wykonywanych poprzez tradycyjne telefony, w przypadku telefonii internetowej nie zachodzi bowiem konieczność utrzymywania infrastruktury sieciowej. Dlatego możliwa jest rozmowa zupełnie darmowa, zwykle wystarczy, by dwie osoby korzystały z usług tego samego operatora.

Tak naprawdę nie ma konieczności inwestowania w specjalny telefon VoIP. Jeżeli rozmowy mają odbywać się jedynie sporadyczne można do prowadzenie rozmów wykorzystać komputer i specjalne słuchawki z mikrofonem. Wystarczy ze strony operatora VoIP pobrać specjalną aplikację i zainstalować na swoich komputerze.